چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
اینجا هستیدSkip Navigation Links : صفحه نخست : امضای قرار داد نخستین برنامه آموزشی مدیریت ایران و اروپا
 امضای قرار داد نخستین برنامه آموزشی مدیریت ایران و اروپا امضای قرار داد نخستین برنامه آموزشی مدیریت ایران و اروپا

نخستین بار در تاریخ ایران

موافقت نامه رسمی اجرای برنامه آموزشی "شایستگی مدیریت تجاری " به امضا رسید .

نخستین برنامه آموزشی در تاریخ ایرانEBC*L در حضور دکتر فیشر رییس جمهور اتریش و دکتر روحانی به عنوان موافقت نامه ای میان ایران و اتحادیه اروپا به امضا رسید . دکتر عظیم فضلی پور ضمن اشاره به رویداد یاد شده که هنگام سفر رییس جمهوری اتریش و تیم همراه وی رخ داد در این باره می گوید : این اتفاق بسی خرسندی را به همراه دارد چرا که EBC*L ادبیاتی را به همراه دارد که بر شایستگی های مدیریت تجاری متمرکز استوی با اشاره به این مطلب افزود : این برنامه آموزشی بر اساس قوانین و مقررات سازمان تجارت جهانی شکل گرفته است و طی آن مقرر شده که همه افراد در سطح دنیا از یک دانش مدیریت تجاری یکسان با زبان واحد برخوردار باشند ، وی گفت : EBC*L در 5 قاره و به 30 زبان مختلف دنیا در حال ارائه و تدریس است که تمام آموزش ها با سرفصل های مشترک و با زبان های متفاوت در حال اجراست .وی به تاریخچه اقدام عملی در زمینه برنامه آموزشی یاد شده که به سال 2004 باز میگردد اشاره کرد و اظهار داشت : مقدمات فکری برنامه جامع مدیریت تجاری در اتحادیه اروپا در سال 2003 فراهم شد که طی آن کمیسیون کارآفرینی اتحادیه اروپا و کمیسیون صنعت با پشتیبانی پارلمان اروپا، این برنامه در اتریش پایه گذاری شد وی در پاسخ به این پرسش که چرا مدیریت تجاری در دنیا از اهمیت برخوردار است ، تصریح کرد : همانطور که گفته شد طبق قوانین سازمان تجارت جهانی WTO ، اجرای این برنامه در هر کشوری که به دنبال عضویت در سازمان تجارت جهانی است یا عضو این سازمان است ضروری به نظر می رسد . وی تاکید کرد که در کشورهای اتریش و آلمان این برنامه اجرا شده و امروز به عنوان یکی از اصلی ترین مدارک موردنیاز برای حضور در اتاق های بازرگانی این دو کشور، مدرک EBC*L از رسمیت ویژه برخوردار است و دارا بودن آن برای افراد الزام دارد .فضلی پور پیشنهاد داد که برای اعضای اتاق بازرگانی ایران نیز به دلیل ارتباطی که با اروپا دارند، داشتن مدرک EBC*L ضروری به نظر میرسد چرا که با ادبیات تجارت بین الملل میتوانند از برد کافی در فضای تجارت با اروپایی ها برخوردار شوند .

وی همچنین معتقد است که EBC*L برای افرادی که در رشته های حقوق تحصیل کرده اند نیز میتواند مثمر ثمر باشد .

به این صورت که EBC*L در روشن شدن فضای تجارت با اروپا و آشنایی با جزییات قوانین کمک شایانی به این قشر از جامعه خواهد شد .


دکتر فضلی پور در ادامه به این نکته اشاره دارد که البته EBC*L  از اواخر سال 2009 با سختی ها و فراز و نشیب های جدی به ایران ورود کرد و در حال حاضر از سایر کشورهای فارسی زبان و حتی کشورهای عربی ، ایران در زمینه میزان افرادی که دوره را سپری می کنند ، در رتبه بالاتری قرار دارد . عظیم فضلی پور در ادامه گفت : 5 سال گذشته سختی هایی بدو ورود این برنامه به ایران وجود داشت که البته تحریم نیز عاملی ئر بروز سختی ها به شمار می رفت . در ابتدا از سوی اروپا گفته شد که اجرای این برنامه امکان پذیر نیست اما با مطرح شدن بحث کشورهای فارسی زبان یعنی به بهانه تاجیسکتان و افغانستان، ایران نیز در برنامه اجرایی گنجانده شد که پس از پذیرفتن ، امروز شاهد آن هستیم که کتابها جملگی به زبان فارسی ترجمه شده و همه بسته های آموزشی این برنامه موجود است .

سناریویی آموزشی برای کودکان

دکتر عظیم فضلی پور از ورود دوره های تخصصی EBC*L برای دانش آموزان برای نخستین بار در ایران در سال آینده خبر داد و گفت : عنوان این دوره "کودکان کارافرین " است که با توجه به ضرورت آموزش دوره های کاربردی برای دانش آموزان و پس از فراغت از تحصیل برای یافتن فضای کسب و کار مناسب ، اهمیت دوچندان یافته است . وی تصریح کرد : در خانواده هایی که فعالیت های تجاری خانوادگی دارند و به ادامه این فعالیت از سوی فرزندان امید دارند ، این برنامه از کارآیی بالایی برخوردار است . وی افزود : دوره های " کودکان کارآفرین " در سه سطح و با زبانی ساده به همراه بازی های متنوع آموزشی ، به زودی در ایران ارائه می شود و دانش آموزان نیز پس از گذراندن دوره های آموزشی و موفقیت در آزمون، مدرک شایستگی خود را از اتحادیه اروپا دریافت می کنند .

         


Share
تاریخ: ۱۳۹۴/۰۷/۲۹
نظرات: