چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
اینجا هستیدSkip Navigation Links : صفحه نخست : خیانت بزرگ به مثنوی مولانا
خیانت بزرگ به مثنوی مولانا خیانت بزرگ به مثنوی مولانا
خبر بسیار کوتاه و دردناک بود . ایران برای ثبت مشترک مثنوی مولانا در یونسکو با ترکیه همگام می شود .

به گزارش پارسینه، ترکیه که پیش از این سابقه دزدی فرهنگی آثار ایرانی را در یونسکو در کارنامه خود دارد ، این بار درخواست ثبت مثنوی را به یونسکو ارائه داده است و ایران نیز در این مسیر با ترکیه هم راستا شده است و قرار است بصورت مشترک ، این اثر فاخر فارسی به ثبت جهانی برسد .

متاسفانه این چندمین بار است که در حق مولانا ظلم می شود و چه در دولت فعلی و چه در دولت قبلی ، حاتم بخشی مفاخر ادب فارسی تکرار می شود .

ترکیه در حالی درخواست ثبت جهانی مثنوی را به یونسکو ارائه داده است که در این اثر فاخر و نفیس فارسی، درصد بسیار اندکی درحد صفر اشعار به زبان ترکی است . به نظر می رسد اگر ایران به دنبال نقطه مشترک فرهنگی می گردد ، کشورهای عربی را نیز سهیم کند چرا که اشعار زیادی به زبان عربی در این اثر گرانبهای فارسی آمده است . از سوی دیگر چرا کشورهای فارسی زبان دیگر از جمله افغانستان و تاجیکستان در این ثبت نباید بهره ای داشته باشند . محل تولد مولانا در بلخ بوده که یکی از ایالات های افغانستان کنونی است .

ناآگاهی مسوولان از مفاد معاهده ICH میراث ناملموس بشریت طی سالهای اخیر چوب حراج را بر آثار مفاخر این کهن سرزمین زده است و رفته رفته برای بیان تاریخ این مرزو بوم باید متوسل به منابع جدیدی شد .

نویسنده این سطور بارها و بارها در مطالب نوشتاری و سخنرانی های خود مبحثی را با عنوان "ذکر مصیبت" بر سرزمین مادری بیان داشته است و موارد متعددی را که قالب این معاهده از این سرزمین خارج شده اند را بیان داشته است .

به جای اینکه در ثبت جهانی مثنوی به نام کشور ترکیه با آن شریک شویم ، باید به ثبت آن اعتراض کنیم و کشورهای پارسی گوی دیگر را در این مسیر با خود همراه سازیم . با اقدام به ثبت مشترک با کشور ترکیه مهر تایید به ادعاهای ترکیه در قبال حضرت مولانا زده ایم که این امر خیانت به مفاخر ادب فارسی سرزمین مادری ام است .

با توجه به اقدام جدید هالیوود در ساخت فیلمی درباره زندگی حضرت مولانا ، شاید به زودی باید شاهد ثبت شخصیت تاریخی به نام "مولانا جلال الدین دی کاپریو بلخی " نیز باشیم .

آنچه که باید مورد دقت مسوولان دلسوز باشد آن است که جلوی چنین خیانت بزرگی به مولانا و ادب فارسی گرفته شود واشعاری که بر پایه زبان فارسی نوشته شده است و کاملا ریشه فارسی دارد ، به عنوان میراث ملی ایران در سطح جهانی ثبت شود و اگر بنابر ثبت مشترک است تنها افغانستان و تاجیکستان مشارکت داشته باشند نه ترکیه .

با عضويت در کانال تلگرام  EBC*L با آدرس https://telegram.me/Ebcl_Iran مي‌توانید از آخرين اخبار مربوط به EBC*L و دکتر عظیم فضلی پور مطلع شوید. 


Share
تاریخ: ۱۳۹۵/۰۳/۳۰
http://www.parsine.com/fa/news/290335/%D8%AE%DB%8C%D8%A7%D9%86%D8%AA-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF-%D8%A8
نظرات: